Pasif-agresif davranışlar direkt agresif davranmaktansa dolaylı olarak agresif davranmayı içerir. Pasif-agresif insanlar ailesinden veya diğer bireylerden gelen ricalara, taleplere; erteleyerek, aksilik göstererek ya da inatçı davranarak düzenli olarak direnç gösterirler.

Örnekler

Pasif-agresif davranış kendisini farklı şekillerde gösterebilir. Mesela bir kişi sürekli olarak belli insanları engellemek için onları sevmediğini ya da öfkesini göstermek için bahaneler üretebilir.

Pasif-agresif kişinin kızgın olduğu durumlarda, görünüşte öfkeli ve iyi olmasalar bile, sürekli deli olmadıklarını veya iyi olduklarını iddia edebilirler. Hissettiklerini inkar ederek ve duygusal açıdan açık olmayı reddederek, daha fazla iletişimi kesiyor ve konuyu tartışmayı reddediyorlar.

Kasten erteleme de bir diğer pasif-agresif davranış özelliğidir. Yapmak istemedikleri görevlerle veya gitmek istemedikleri randevularla karşılaştıklarında, pasif-agresifler birey işleri ağırdan alacaktır.

İş yerindeyken bir işi bitirmeleri istendiğinde son saniyeye kadar ertelerler. Hatta ona işi vereni cezalandırmak için işi geç bile teslim edebilirler.

Nedenleri

Pasif-agresiflik davranışların aileler, romantizm ve hatta iş yerindeki insanlar arasındaki ilişkiler üzerinde ağır sonuçları olabilir. Peki sıklıkla yıkıcı olan bu davranışlar neden bu kadar yaygın? Pasif-agresiflik yaygınlığında payı olabilen birkaç şey vardır.

Yetiştirilme: Bazıları pasif-agresif davranışın duyguların doğrudan dışavurumunun caydırıldığı veya izin verilmediği bir çevrede yetişmekten ileri geldiğini öne sürerler. İnsanlar gerçek duygularını çok açık bir şekilde ifade edemediklerini hissedebilirler, bunun yerine öfke veya hayal kırıklıklarını pasif olarak kanalize etmenin yollarını bulabilirler.

Durumsal özellikler: Durumun da pasif-agresif davranış üzerinde etkisi vardır. Bir iş veya aile gibi agresiflik göstergelerinin sosyal olarak kabul edilemediği bir durumda olduğunuzda, biri sizi kızdırdığında gizli bir şekilde tepki vermeye daha eğilimli olabilirsiniz.

Kolay yoldan gitmek: İddialı ve duygusal açıdan açık olmak her zaman kolay değildir. Kendiniz için ayağa kalkmak zor, hatta korkutucu olduğunda, pasif agresiflik, öfkenizin kaynağıyla karşılaşmak zorunda kalmadan duygularınızla başa çıkmanın daha kolay bir yolu gibi görünebilir.

Nasıl Başa Çıkılır?

Peki, düzenli olarak pasif-agresiflikle uğraşan bir arkadaş, iş arkadaşı veya ilişki partneri ile karşı karşıya kaldığınızda ne yapabilirsiniz? İlk adım, bu tür davranışların işaretlerini tanımaktır. Somurtma, geriye dönük iltifatlar, erteleme, geri çekilme ve iletişim kurmayı reddetme bunların tamamı pasif-agresiflik belirtileridir.

Pasif-agresif kişi bu şekilde davranmaya başladığında, öfkenizi kontrol altında tutmaya çalışın. Bunun yerine o kişinin duygularını yargılayıcı olmayan ama gerçekçi bir şekilde ona gösterin. Ev işlerini yapmak zorunda olduğu için üzgün olan bir çocukla uğraşıyorsanız: “Odanı temizlemeni istediğim için bana kızgın görünüyorsun.”

Gerçek şu ki, insanlar genellikle öfkelerini inkar ederler. Bu noktada, geri adım atmak ve bu duygularla başa çıkmak için onlara zaman vermek iyi bir fikirdir.

Davranışlarınızı Tanımak

Diğerlerinde olan pasif-agresifliği tanımak genellikle daha kolaydır, ancak bu davranışları gösteren sizseniz? Geri adım atmaya ve tarafsız bir gözle kendi davranışlarınıza bakmaya çalışın.

  • Başkası yüzünden mutsuz olduğunuzda kendinizi sık sık surat asarken buluyor musunuz?
  • Küskün olduğunuz insanlardan kaçıyor musunuz?
  • Kızgın olduğunuzda insanlarla iletişimi kesiyor musunuz?
  • Diğerlerini cezalandırmak için bir şeyleri geciktiriyor musunuz?
  • Anlamlı konuşmalar yapmaktan kaçınmak için bazen kinaye kullanıyor musunuz?

Davranışınıza Yön Vermenin Bazı Yolları

Pasif-agresif davranışların ilişkilerinize zarar verdiğini hissediyorsanız, başkalarıyla ilişkilerinizi değiştirmek için adımlar vardır.

Kişisel farkındalığınızı geliştirin. Pasif-agresif eylemler bazen neden üzgün olduğunuzu veya ne hissettiğinizi iyi anlamamaktan kaynaklanır. Farklı insanlara ve durumlara tepki verirken neler olduğuna dikkat etmeye başlayın.

Değişiklik yapmak için kendinize zaman tanıyın. Kendi davranışlarınızı tanımak değişim için iyi bir ilk adımdır ancak alışkanlıklarınızı ve tepkilerinizi değiştirmek biraz zaman alabilir.

Kendinizi ifade etmeye çalışın. Duygularınızı anlamak ve duygularınızı doğru bir biçimde ifade etmeyi öğrenmek pasif-agresif davranışları sonlandırmak için önemli bir adımdır.

Çatışma yaşamın önlenemez bir parçasıdır, ama duygularınızı etkili bir şekilde nasıl açıklayacağınızı bilmek daha iyi çözümlerle sonuçlanabilir.

Kaynak: Verywell Mind